Mail

info@isdentbul.com.tr

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt:24 Saat Pzr:Kapalı

Şişli/İstanbul

Büyükdere Cad. C Blok No:7/B

Telefon

Ayrık Diş Nedenleri Nelerdir? 

Ayrık diş doğuştan olabileceği gibi aynı zamanda da çevresel faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Ayrık diş nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir; 

 • Doğumdan önceki ya da doğum sırasında meydana gelen komplikasyonlar nedeniyle ayrık diş olabilir. Ayrık dış genetik olarak aktarılabilir
 • Süt dişleri çıkarken,  üst orta kesici dişler arasında boşluk açılabiliyor. Bu nedenle meydana gelen diş aralığı ilerleyen yıllarda kapanabilir. Eğer kapanmasa bir doktora başvurmak gerekir. 
 • Eğer diş aralığı zamanla kapanmazsa, küçük çeneye sahip olma, yan kesici dişlerin olmaması, hipofiz salgı bezi hastalıklarına bağlı sağlık nedenlerinden dolayı olabilir. 
 • Tedavi edilen ayrık diş, ilerleyen zamanlarda tekrar açılabilir.  Bu yüzden hastalara önce tel tedavisi önerilir. 
 • Çene kapanış durumuna bağlı olarak tel tedavisi uzun sürebilir ya da kısa zaman alabilir.  

ayrık dişe tel takma

Ayrık Diş tedavisi Nedir? 

 • Ayrık diş tel ile tedavisi ( Ortodonti tedavisi ) ;
 • Diş teli tedavisi, diş dizilimlerinin çene ve dudaklarla uyumlu olması, çene kemiğinin ağız ve diş sağlığını bozan biçimde olması ya da daha başka sağlık problemlerine neden olabilecek şekilde dizilmesinden dolayı meydana gelen  problemleri düzeltmek amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Diş teli tedavi sürecinde, diş yüzeylerine ya da diş yüzeyleri haricinde kullanılan aparatlarla diş dizilimleri belirli bir hizaya getirilir ya da çene kemiği olması gereken duruma getirilir. 

  Klasik diş teli tedavisinde yani ortodonti tedavisinde,  kare biçiminde diş boyutlarına uygun küçük braketler ve bu braketlere uygun, braketlere takılan, ark denilen teller kullanılır. Bu braket ve tel yardımıyla çarpık olan dişler, zamanla belirli bir düzene getirilir. Diş teli tedavisinde farklı diş ve ağız problemlerine göre değişik aparatlar kullanılabilir.  Ortodonti tedavisi ayrık diş tedavisinde ilk tercih edilen tedavi yöntemidir. 

 • Bonding yöntemi:
 • Bonding diş tedavisi yöntemi ayrık diş tedavisinde de tercih edilmektedir. Bonding uygulaması, kısa sürede uygulanabilen ve hastaya acı ve ağrı hissettirmeden uygulanan bir diz düzeltme tedavisidir. Bonding uygulaması, diş kırıklıkları ve hastanın dişlerinin boyunu uzun istemesi üzerine hekimler tarafından uygulanır.  Bonding uygulaması aşağıdaki aşamaları takip edilerek yapılmaktadır. Bu aşamalar;

  Öncelikle diş rengi belirlenir.

  Hazırlanan bonding kompozit madde dişe uygulanır. Bonding uygulamasının süresi, ortalama 30 dakika ila 60 dakika arasında değişmektedir. Bonding uygulaması yapılırken kullanılan maddenin kalitesi ve diş hekiminin tecrübesi bu uygulamanın kullanım süresini arttıracaktır. 

 • Laminate Veneer Uygulaması ( Yaprak Porselen ) :
 • Ayrık dişlerin tedavisinde; dişlerin rengine, formuna ve dişlerin boyutu üzerinde değişiklik yapılabilen tedavi yöntemi  porselen lamine kaplama tedavisidir. Laminate Veneer tedavisinde diş yüzeyleri aşındırılarak uygulanan tedavi yöntemidir. Bu yöntem ayrık diş tedavisi yöntemi olarak da tercih edilmektedir. Bu işlem yaklaşık olarak 5 gün ila 7 gün arasında tamamlanabilir.