Mail

info@isdentbul.com.tr

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt:24 Saat Pzr:Kapalı

Şişli/İstanbul

Büyükdere Cad. C Blok No:7/B

Telefon

Bonding Uygulaması Nedir? 

Bonding uygulaması genellikle dişleri aralıklı olan hastaların diş aralıklarını kapatmak, çürük ve kırık dişleri onarmak, diş yapısında değişiklik meydana gelmiş ya da dişlerin renk değiştirmesi durumunda uygulanan kompozit kaplamadan yapılan diş tedavisi uygulamasındandır. Bonding uygulaması, diş kırıklıkları meydana geldiğinde ve  porselen kaplama  uygulanmadığı durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.  Var olan dişlerin yüzeylerine yapıştırılarak uygulanan bu tedavi yöntemi, dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarının onarılması için kullanılırken, aynı zamanda bu uygulama sonrasında diş yüzeylerinde lekelenmeler de tedavi edilmiş olur. Eğer dişinizin bir kısmı kırıldıysa, bonding uygulamasını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Tek seansta, ağrı ve acı hissetmeden yapılan bir uygulamadır. Diş teli tedavisi yani ortodonti tedavisinden sonra da tedaviyi destekleyici uygulama olarak Bonding uygulaması kullanılabilir. 

Bonding Nasıl Uygulanır?

Bonding diş uygulaması, kısa sürede uygulanabilen ve hastaya acı ve ağrı hissettirmeden yapılan bir diş düzeltme tedavisidir. Bonding uygulaması, diş kırıklıkları ve hastanın dişlerinin boyunu uzun istemesi üzerine hekimler tarafından uygulanır.  Bonding uygulaması aşağıdaki aşamalar takip edilerek yapılır. Bu aşamalar;

 • Öncelikle diş rengi belirlenir
 • Diş rengi belirlendikten sonra hastanın diş yüzeyleri pürüzlü hale getirilir. 
 • Diş yüzeyleri pürüzlendirildikten sonra bonding uygulaması diş yüzeyinde tutunması için diş yüzeyine bir materyal konur. 
 • Hazırlanan bonding kompozit madde, dişe uygulanır.
 • Uygulanan bu kompozit maddenin sertleşmesi için lazer ışık uygulanır. 
 • Bonding kompozit madde diş yüzeyine yapıştıktan sonra, kompozit maddeye şekil verilmektedir. 
 • Kompozit maddeye şekil verdikten sonra, hekim diş yüzeyini cilalar..

Bonding diş uygulamasının süresi, ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Bonding uygulaması yapılırken kullanılan maddenin kalitesi ve diş hekiminin tecrübesi bu uygulamanın kullanım ömrünü uzatacaktır.. 

Bonding Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Bonding Uygulaması, yer yaştan insana, estetik kaygısı olan her hastaya ve ihtiyacı bulunan hastalara bonding uygulaması yapılabilir. Her türlü estetik kaygıyı ve kusuru gidermek için bu uygulama kullanılabilir. Bonding Uygulaması, diş dolgu şeklinde yapılan tedavilerde dişlerinden memnun olmayan tüm hastalar için kişiye özel yapılmaktadır. Bonding uygulaması yapabilmek için hastaların aşağıdaki özellikleri taşımaları gerekir; 

 • Diş renginden ve diş şeklinden memnun olmayan ve değiştirmek isteyen hastalar
 • Dişlerini büyütmek ve dişlerinde olan kusurları gidermek isteyen hastalar 
 • Dişi ya da dişleri kırılmış olan hastalar
 • Diş çürükleri bulunan hastalar
 • Diş boylarında asimetri bulunan ve bu sorundan rahatsız olan hastalara

bonding uygulaması yapılabilir. Bonding Uygulaması size uygun olup olmadığını ancak bir diş hekimi kontrolünden sonra hekimle karar verebilirsiniz. 

Bonding Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Bonding Uygulaması, yapılacak diş sayısına, dişlerin hasar durumlarına göre uygulama süresinde de değişiklik olabilir. Bu durumu genellemek gerekirse, bonding uygulamasının süresi 2-3 diş ile sınırlıysa, 60 dakika ila 90 dakika arasında değişiklik gösterebilir ve bonding uygulaması tek seansta uygulanabilir tedavi yöntemidir. Ayrıca bonding uygulamasının süresi, diş hekiminin sahip olduğu pratikliğe ve tecrübeye, uygulanan kliniğin teknolojik yeterliliğine göre uygulama süresi değişebilir. Ancak, tek diş için 30 dakika ila 40 dakika süre belirlenebilir. 6 ayda bir de bonding uygulaması durumunu öğrenmek için muayeneye gitmeniz önerilir. 

Bonding Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Bonding uygulaması sadece kırılan, çürüyen ya da lekelenmiş dişlerin tedavi edilmesi için kullanılan bir yöntem değildir. Aynı zamanda bu yöntem estetik diş hekimleri tarafından gülüş tasarımı için de kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden de,  birden fazla avantajı bulunmaktadır. Bonding uygulamasının avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Diğer diş estetiği uygulamalarına göre daha ekonomiktir.
 • Kırılan dişlerin sağlıklı bir şekilde onarılmasına destek olur.
 • Doğal diş yapısı ve formunda olduğunda, dışarıdan bakıldığında dişin kendisi gibi görülür. 
 • Dişleri, lekelenmeye karşı korur.
 • Hastanın ağrı ve acı eşiğine göre değişse de bu durum dişi uyuşturmaya gerek duyulmadan uygulanabilir.
 • Hastaya  özgüven kazandırır.
 • Diş aşınmalarına hızlı çözüm sunmaktadır.
 • Bonding uygulaması yaptırmış kişilerin kanal tedavisi, ortodonti tedavisi gibi tedavi yöntemlerini de rahatlıkla tercih edilebilir. 
bonding uygulaması

Bonding Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diğer diş tedavilerinden sonra dikkat edilmesi noktalarlar olduğu gibi bonding tedavisi sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Eğer bazı kurallara dikkat ederseniz, tedavinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Ayrıca, bonding uygulamasının, sadece kullanım süresini değil, aynı zamanda ağız ve diş sağlığınızı da korumuş olursunuz. Bonding tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallar aşağıdaki gibi sıralanabilir; 

 • Düzenli ağız ve diş bakımına dikkat etmek gerekir.
 • Sert yiyeceklerden uzak durmak gerekir. 
 • Diş temizliği yaparken uygun diş fırçası ve diş macunu kullanılmalıdır ki diş yüzeylerinde çizilme ya da aşınma meydana gelmesin.
 • Tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekmektedir. Eğer bu alışkanlıklarınızı devam ettirirseniz Bonding tedavisinin ömrünü kısaltmış olursunuz. 

Bonding Uygulamasının Fiyatları Nedir?

Bonding Uygulamasının fiyatı, bonding uygulamasının yaptırdığınız kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Yani, bonding uygulamasının özel muayenehanede farklı, hastanelerde farklı ücret belirlenmektedir.  Bu gibi durumlara göre fiyat politikaları değişiklik göstermektedir. Bu yüzden de en net fiyatı size hekiminiz bildirecektir. Daha ayrıntılı tedavi yöntemleri ve bu tedavi yöntemlerinin ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için İstanbul’daki, İstdentbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimize uğramanızı  bonding tedavisi ve tedavi ücreti hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.