Mail

info@isdentbul.com.tr

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt:24 Saat Pzr:Kapalı

Şişli/İstanbul

Büyükdere Cad. C Blok No:7/B

Telefon

Çocuklarda Diş Muayenesi Rutini

Çocuklarda diş muayenesi Dünya Sağlık Örgütüne göre ilk dişin çıkması durumundan sonra 6 aylık periodlarla çocuk diş hekimine muayene olması gerekir. Yani diş muayenesi rutini 6 ay ila 1 yaş arasında başlamadı ve 6 ayda bir diş sağlığı kontrol ettirilmelidir. 6 ay ila 1 yaş arası çocukların diş hekimine muayene ettirilmesi bazı ebeveynler tarafından sorgulanmaktadır. Ancak çocuk diş hekimlerinin asıl amacı çocukların dişlerini çürüklere karşı önlem alarak korumaktır. Bu nedenle en erken dönemde diş hekimi muayenesi 6 ay ila 1 yaşında başlaması önerilir. Aynı zamanda bu muayene sırasında çocukların dişleri çürüklere karşı korunurken aynı zamanda ebeveynler de çocukların dişleri ve çürükler hakkında bilgilendirilir. 

Çocuk Diş Hastalıkları

Çocuklarda en sık görülen diş hastalıkları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Çürük: çocuklarda en sık rastlanan diş hastalıkları çürüktür. Çocukların süt dişlerinde görülen çürümelerin birçok nedeni vardır. Ballı süt, şeker tüketimi, ağız ve diş sağlığına dikkat etmemek gibi bir çok neden süt dişlerde çürümelere neden olur. Süt dişlerdeki çürümeler tedavi edilmezse alttan gelen kalıcı dişlere de çürük aktarımı olabilir. 
  • Darbe; Çocuklarda diğer bir diş sorunu ise ağza alınan darbeler sonucunda dişin hasar görmesidir. Darbeler diş canlılığının kaybolmasına neden olabilir, bu da apseye ve ağrıda neden olabilir.
  • Diş çekimi; süt dişler ya da sürekli dişlerin ağız içinde kalması sakıncalı ise bu dişlerin çekimi yapılabilir. 
  • Bakım: dişlerin üzerindeki plakların oluşmasını engellemek ve oluşan plakları temizlemek için diş hekimine gitmek gerekir. 
pedodonti

Fissür Örtücüler

Diş yüzeyindeki girinti ve oyukların yani fissurları örten materyaldir. Bu işlemin uygulanmasına ise fissür örtücü denilmektedir. Fissür bir nevi diş aşısı olarak tanımlanabilir. Çürük oluşumunu önlemesi açısından oldukça kolay, ağrısız uygulanan bir işlemdir. Bu uygulama diş hekimi korkusu bulunan veya diş hekimine ilk defa giden çocuklar için en ideal tedavi yöntemidir.

Fissür örtücüler aslında fissür kompozit denilen ve ışıkla birlikte sertleşen doğal bir materyaldir. Kompozit dolguların yapısı ile birebir aynıdırlar fakat fissür örtücü daha akışkan bir materyal olup çocuğa veya dişe hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Çocuklarda Diş Fırçalamanın Önemi

Diş fırçalama alışkanlığını çocuklara yürüme ve yeme alışkanlığı gibi erken yaşlarda kazandırmak gerekir. Bunun içinde rol model elbette ki ebeveynler  olmalı. ebeveynler çocuklarına ağız ve diş sağlığı hakkında gerekli bilgiyi vermeli ve dişlerin fırçalanmaması durumunda meydana gelebilecek olumsuzlukları aynı zamanda dişlerin düzenli fırçalanması durumunda meydana gelecek olumlu durumları izah etmelidir. Çocukluk dönemi  gelişimde en önemli evredir. Bu önemli evrede diş çıkarmaya başlayan ve gelişimi devam eden çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırıldığında ağız ve  diş sağlığı açısından oldukça olumlu durumlar gelişir.   En erken 2,5 – 3 yaşlarında diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak gerekir. Bu alışkanlık kazandırılırken pedodonti muayenelerini de mutlaka yaptırmak gerekir. 2,5-3 yaşlarında  diş fırçalama tekniklerini de çocuklara öğretmek gerekir.