Mail

info@isdentbul.com.tr

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt:24 Saat Pzr:Kapalı

Şişli/İstanbul

Büyükdere Cad. C Blok No:7/B

Telefon

Diş Eti Bakımı İçin Doğru Yöntemler

Diş eti bakımı yapmak diş kaybını önleyen önemli bir adımdır. Diğer ağız ve diş hastalıklarını önlemek için düzenli diş eti yapmak gerekir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken konu doğru diş eti bakımı yapmaktır. Bu yazıda da doğru diş eti bakımı yöntemlerini sizin için derledik. Sağlıklı okumalar dileriz!

Dişler fırçalarken diş etleri de fırçalanmalıdır

Ağız ve diş temizliği yaparken diş etiyle birlikte yapılması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken konu diş etlerini sert şekilde fırçalamamak gerekir. Diş etlerini sert fırçalamak da diş eti hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle diş etleri daha hassas şekilde fırçalanmalıdır. 

Diş İpi Kullanmalısınız

Diş ipi yardımıyla sıkı diş aralarının temizlemilendiği gibi diş eti ve diş aralarına sıkışan besin atıkları da temizlenir. Besinlerin oluşturacağı bakteriler diş etlerine zarar verebilir ancak diş ipi kullanmak bakteri oluşumunu engeller. Diş ipini diş ve diş eti aralarını tek tek temizleyerek yapılabilir. Burada sert olmak yine diş etlerine zarar vereceğinden dikkatli ve hassas olmak gerekir. 

diş eti temizliği

Gargara kullanmalısınız

Diş eti, ağız ve diş bakımı için ağız bakım suyu kullanmak oldukça önemli ve faydalıdır. Diş eti hastalıklarını önlemek, var olan diş eti hastalıklarını tedavi etmek ve diş etlerini güçlendirmek için farklı ağız bakım suları kullanılabilir. Ağız bakım sularının sadece diş etleri üzerinde olumlu etkileri yoktur aynı zamanda, ağız kokusunu önler, ağız yaralarını engeller. 

Düzenli olarak diş hekimlerine kontrole gitmelisiniz

Ağız ve diş sağlığı için diş hekimine düzenli olarak muayene olmak gerekir.   Diş etlerinde ya da diş yüzeylerinde görünür bir hastalık olmaması diş eti haslıklarının olmadığı anlamına gelmez. Diş etinde bir sorun olup olmaması durumu ancak hekim kontrolü sonrasında anlaşılabilir. Diş eti hastalıklarının erken teşhis edilmesi daha sonra meydana gelebilecek diğer ağız ve diş hastalıklarının önüne geçilmesinde önemli bir durumdur. Hastaların yılda en az iki kez diş hekimine muayene olmasını tavsiye ederiz. 

Kullandığınız ilaçların yan etkilerine dikkat etmelisiniz

Diğer hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar diş eti hastalıklarına neden olabilir. Bazı tedaviler için tüketilen ilaçlar,

  • Diş iltihaplanmasına neden olabilir.
  • Diş ağrısına neden olabilir.

Kullanılan ilaçların yan etkilerine dikkat edilmesi gerekir. Bu tip yan etkilere sahip ilaçların kullanılması sırasında diş hekimiyle iletişimde olmak diş eti ve ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ağız ve diş eti bakımı için kullanılan diş fırçası, diş ipi ve gargaralarda diş etlerinizi hasarlar verebilir. Diş eti bakımı yapılırken diş etine zarar verip vermemesi durumu da diş hekimleri tarafından muayene edilebilir

Diş eti rahatsızlıklarınızın kaynağını tedavi ettirmelisiniz

Diş eti bakımı sağlıklı bir yöntemle yapılabilmesi için diş ve diş etlerinin sağlık durumlarının iyi olması gerekir. Kişi kendi kendine diş ve diş eti bakımı yapsa da diş hekiminin muayenesine ihtiyaç vardır. Diş eti hastalıklarına neden olan durumu bilmek ve bu durumu tedavi etmek gerekir. Bunu da ancak diş hekimi teşhis edebilir. Bu nedenle diş hekimine düzenli muayene olmayı ihmal etmeyin.