Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nedir?

Haziran 15, 2022

Ağız ve diş sağlığı dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan bir tanesidir. Özellikle de diş eti problemi hem sıkça görülen ağız ve diş sağlığı sorunu olup hem de tedavi edilmediği süre içinde ağızda daha büyük problemlere neden olabilir. Diş eti çekilmesi, diş etinin diş köklerine doğru geri hareket etmesi yani çekilmesi sonucu diş köklerinin ortaya çıkması durumu olarak tanımlanabilir.  Diş eti çekilmesi genetik etkenlere bağlı olduğu gibi, aynı zamanda da çevresel etkenlere bağlı olarak da gelişebilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise diş eti çekilmesi teşhis edildikten sonra, mümkün olduğunca en erken sürede tedavi edilmesidir. Diş eti çekilmesi tedavi edilmediği süre boyuncadiş kayıplarına neden olabilir.  Diş eti çekilmesinin görülmesi, yaş ilerledikçe daha da artsa da çevresel faktörlere bağlı diş eti çekilmeleri her yaştan insanda görülebilir. 

Diş eti çekilmesinin belirtileri nelerdir?

Diş eti hastalıklarının nedenleri, hastalığın ilerlemesini ve devamında gelebilecek

sorunları da beraberinde getirir. Bu nedenle de diş eti çekilmesi belirtilerini dikkatli gözlemlemek ve vakit kaybetmeden tedavi olmak gerekir. Diş eti çekilmesinin belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

·       Diş eti çekilmesinin ilk ve önemli belirtisi diş hassasiyet belirtisi olarak kabul edilir.

·       Diş eti çekilmesi durumu gözlenen hastalarda diş boyu uzar ve dişte sallanma oluşabilir.  

·       Sert fırçalama sonucunda ya da elma gibi sert besinler tüketim sonucunda diş etlerinde kanamalar meydana gelmesi belirti olarak kabul edilir.

·       Dişler arasında boşluklar meydana gelebilir.

·       Sıcak ya da soğuk besinlere karşı hassasiyeti olur ve diş eti çekilmesi bulunan hastalarda bu hassasiyet nefes alırken bile hissedilir.

·       Diş etinde morarma ve kızarma meydana gelebilir. 

·       Diş etlerinde şişme ve kabarıklık olabilir.

Diş eti çekilmesi tedavisi nasıl yapılır? 

Diş eti çekilmesi, diş etinin, diş köküne doğru geri çekilmesi ve diş köklerinin ortaya çıkması olarak tanımlanır.  Diş eti çekilmesi, tek dişte görülebileceği gibi birden fazla diş etinde de görülebilir. Diş eti çekilmesi her yaş grubundan insanın karşılaşabileceği ağız ve diş sağlığı problemleridir. Diş eti çekilmesi genetik ve çevresel faktörlere bağlı olabilir.  Diş eti çekilmesi hastalığının tedavisinde kullnılacak yöntemler bulunmaktadır. Diş eti çekilmesi problemini çözümlemek için öncelikte diş eti çekilmesine neden olan problemleri teşhis etmek gerekir. Diş eti tedavisine başlamadan önce, diş eti çekilmesine neden olan problemini teşhis etmek ve tedavi etmek gerekir ve sonrasında diş eti çekilmesi tedavisine geçilir. Diş eti tedavisi, doğru macun seçimi ve diş eti yapısına uygun diş fırçası ile yapılabilir.

Kimler diş eti çekilmesi riski altındadır? 

Her ne kadar diş eti çekilmesinin her yaştan hastada gözlemse de yaş, diş eti çekilmesinde bir risk faktörü olarak ele alınabilir. Bu durumda, diş eti hastalığının görüldüğü hasta profili 65 yaşından büyük hastaların ortamam %88’inde en

az bir dişinde diş eti çekilmesi görülüyor.

  • Sigara içen ve tütün ürünlerini kullanan hastalarda daha sık diş eti çekilmesi görülüyor.  
  • Genetik olarak diş eti çekilmesi öyküsü bulunuyorsa hastalar daha dikkatli olmalıdır çünkü genetik, diş eti çekilmesinde önemli bir faktör olarak kabul edilir. 
  • Diyabet, diş eti çekilme riskini artırabilen kronik bir hastalık olarak ele alınır. 

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Diş eti çekilmesini önlemenin en basit ve önemli yolu, düzenli ve  günlük olarak, ağız ve diş bakımı uygulamaktır. Her gün diş ipi kullanmak, ağız bakım gargaraları kullanmak, uygun kıllı diş fırçası tercih etmek ve  yılda en iki kez diş hekimine muayene olmak diş eti çekilmesini önleyebilen yollardır. Diğer diş eti çekilmesini önleyen yollar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;  

·       Sağlıklı, dengeli ve çeşitli beslenmek ve çeşitli besinlerden, çeşitli vitaminler almak diş eti çekilmesinin önüne geçer.

·       Tütün ve alkol ürünleri kullanmamak ve bu ürünlerin kullanımını bırakmak diş eti hastalıklarının oluşumunu engeller. Alkol ve tütün ürünleri kullanımına dikkat edilmesi önerilir. 

·       Düzenli olarak ağız içinde meydana gelen farklılıkları takip ederek ve bu değişiklikler hakkında hekime danışmakdiş eti çekilmelerini önleyen diğer yöntemlerdir. 

Diş çekilmesinden mustarip olan hastaları, bu durumu tedavi etmek amacıyla İstanbul Şişli’deki İsdentbul Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’mize bekleriz. Ayrıca, bizimle de web sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Diş hassasiyeti neden oluşur?

Diş hassasiyeti neden oluşur?

Diş hassasiyeti, oldukça sık görülen diş hastalığıdı. Bu sorun, 20 yaş ile 50 yaş aralığında daha sık rastlanan bir ağız sağlığı problemidir. Diş hassasiyeti, dişin dentin tabakasında meydana gelir. Dişin dentin tabakasında meydana gelen ani soğuk-sıcağ, ekşi-tatlı...

daha fazla bilgi edinin
Diş hekimi korkusu

Diş hekimi korkusu

Ağız ve diş sağlığını sürekli erteleyen hastaların büyük bir çoğunluğunda “dentofobi” yani, diş hekimi korkusu görülür. Diş hekimi korkusu, hastaların ağız ve diş sağlığı muayenelerini etmelerine ve diş tedavisi yaptıramamalarına neden olur.  Diş hekimi...

daha fazla bilgi edinin
Lamine Diş Tedavisi Nedir?

Lamine Diş Tedavisi Nedir?

Lamine diş kaplama fiyatı işlem yapılacak diş sayısına ve tercih edilebilecek Lamine diş kaplama tedavi yöntemlerine göre farklılık gösterebilir. Lamine diş kaplama tedavisi olacağınız hastaneye göre fiyat farklılıkları olabilir. Özel muayenehanelerde farklı fiyat,...

daha fazla bilgi edinin

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.