Mail

info@isdentbul.com.tr

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt:24 Saat Pzr:Kapalı

Şişli/İstanbul

Büyükdere Cad. C Blok No:7/B

Telefon

Diş eti hastalıklarına ne iyi gelir?

Periodontoloji Tedavisi uygularken aşağıdaki adımlar takip edilir;

  • Hastalık teşhis edilir. 
  • Hastaya, var olana hastalık hakkında bilgiler verilir. 
  • Ağız bakım temizliği periodontolog tarafından yapılır. Eğer iltihaplı bir diş varsa anestezi uygulaması yardımıyla bu iltihap temizlenir. 
  • İltihaplı dişin ya da dişlerin var olması durumunda periodontologlar antibiyotik tedavisi uygularlar.
  • Diş iltihabı ilerlemişse periodontoloji uzmanları lokal anestezi ile genel cerrahi yöntemiyle var olan iltihabi temizlerler.

Diş eti hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Periodontoloji, dişlerimizi etrafını saran dokuların yani diş etleri ve diş köklerini saran kemiklerin sağlığını kaybetmesini tedavi eden, tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği ana bilim dalıdır. Bu anabilim dalında, uzmanlığını alan doktorlar diş eti hastalıkları uzmanı yani  periodontolog (periodontist)  olarak çalışırlar. Periodontoloji bölümü, dişleri saran sert ve yumuşak dokular üzerinde uzmandırlar. Bu dokular ağız ve diş sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Periodontologlar, dişlerimizdeki bir problemin veya diş etlerimizdeki bir iltihaplanmanın ilerleyip diş kaybı veya genel vücut sağlığımızı olumsuz yönde etkilemesini önlemek için, öncelikle doğru teşhis edilip gereken tedavinin uygulanması, bunların sonuçlarının değerlendirilip, oluşturulan sağlıklı yapının veya durdurulan ilerlemenin devamlılığının sağlama konusunda çalışırlar. 

diş eti hastalıkları

Diş Eti Hastalı Çeşitleri Nelerdir?

Dişlerin çevresindeki dokular diş eti, çene kemiği ve dişler ile çene kemiğini birleştiren periodontal lifler olarak ele alınabilir. Diş eti hastalıklarının türleri, enfeksiyonun dişin çevre dokulardan hangilerini etkilediğine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Diş eti hastalıkları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Gingivitis

Enfeksiyonun diş etini etkilediği durumlardır. Bu durumda diş etleri kanar, dişleri kızarık ve şiş görünebilir. Hastada ağız kokusu meydana gelir.  Gingivitisin tedavi edilmediği durumlarda enfeksiyon ilerleyerek diş eti hastalıklarının gelişmesine neden olabilir.

Periodontitis

Diş etinin yanı sıra diş eti  liflerinin ve çene kemiğinin de etkilenebildiği diş eti hastalıklarıdır. Diş ve diş eti arasında bakterilerin kolayca yerleşebileceği bir boşluk olan “periodontal cep” olarak isimlendirilen cep meydana gelir. Periodontal cep varlığı enfeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesine neden olur. Hastalık ilerledikçe dişi destekleyen dokularda kayıplar meydana gelir ve dişler sallanmaya başlar, sonuç olarak dişlerin çekimi gerekebilir.

Diş Eti Hastalıklarının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Diş eti hastalıklarının temel nedeni “mikrobiyal dental plak” olarak isimlendirilen, temizlenemeyen gıda artıkları ile tükürükten gelen bakterilerin birleşimi olan bir tabakadır. Mikrobiyal dental plak, diş çevresindeki dokularda tahribat oluşturarak diş eti hastalıklarına neden olur.  

Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı, diyabet, lösemi ve aids gibi bazı hastalıklar, stres, bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, antikonvulsanlar, antidepresanlar ve oral kontraseptifler gibi bazı ilaçların kullanımı ve beslenme düzeni gibi durumlar  diş eti hastalıklarının meydana gelmesinde önemli rol oynar.