Mail

info@isdentbul.com.tr

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt:24 Saat Pzr:Kapalı

Şişli/İstanbul

Büyükdere Cad. C Blok No:7/B

Telefon

İnsanların diş implantı yaptırmasının birçok farklı nedeni vardır. Bazıları, uzun süredir eksik olan dişlerin yerine implantların takılmasını veya takma dişlerin korunmasına veya takma dişleri kullanmak istemedikleri için yaptırmak ister. Bazı insanlar da, çürük, diş eti hastalığı, enfeksiyon veya yaralanma nedeniyle yakın zamanda çekilmiş bir dişi değiştirmek için bir implant tedavisine ihtiyaç duyabilir. Bazı durumlarda diş çekilebilir ve hemen boşluğa implant yerleştirilebilir. Tedavi süresi implant prosedürünün tipine göre değişir. Yerleştirilen implantların sayısı, ağızdaki yerleri ve kemik grefti gerekip gerekmediği de tedavinin ne kadar sürebileceğini etkileyebilir.

İmplant takılması için zaman birçok farklı faktöre bağlı olabilir. Tek bir implantın yerleştirilmesi yaklaşık yarım saat sürebilir, birkaç implantın yerleştirilmesi doğal olarak daha uzun sürmektedir. Ancak baştan sona tüm sürecin birkaç ay sürebileceğini unutmamak lazımdır.

Diş, kök veya diş etindeki bir enfeksiyon nedeniyle çekilmişse tedavi daha uzun sürmektedir. Diş hekiminiz, implantı yerleştirmeden önce enfeksiyonun geçmesi için dişi çektikten sonra birkaç ay bekleyebilir. Ayrıca, implantların yerleştirilmeden önce çenenizde kemik oluşturulması gerekiyorsa, tedavinizin süresini uzatacak olan kemik greftine ihtiyacınız olacaktır. 

Aşamalar ve zaman çizelgeleri

Dental implant tedavisi genellikle iki aşamalı bir süreçtir. Ekstraksiyon veya kemik grefti gibi herhangi bir hazırlık aşamasının ardından, yeni, iyileşen veya iyileşmiş bir ekstraksiyon bölgesine titanyum yerleştirilir. Titanyum, sonunda yeni diş kökünüz olarak işlev görecektir. İmplant postu daha sonra tamamen kapatılabilir ve bir tabakanın altına gizlenebilir (ağzınızda göremezsiniz). Dikişler normalde yedi ila on dört gün sonra kendiliğinden alınır veya çözülür.

Basit bir durumda, birçok diş hekimi, kalıcı, yedek dişleri takmadan önce diş eti iyileşmesini ve implantın çene kemiği ile kaynaşmasını (osseointegrasyon) beklemek isteyecektir. Genellikle altı haftadan altı aya kadar süren bir iyileşme dönemi bulunur. Üst çene, daha yumuşak kemiğe sahip olması nedeniyle genellikle biraz daha uzun sürer. Alt çenedeki kemik daha sert olduğu için, bu da süreç daha kısadır.

Ayrıca geçici dişlerin veya takma dişlerin ayarlanması ve implant bölgesinin iyileşmesi için takip eden birkaç hafta içinde diş hekiminizin yanına muayene olmaya gitmeniz gerekebilir.

Gerekli iyileşme süresinin sonunda, ilk ameliyat esnasında bir iyileşme abutmenti (sulkus oluşturucu) yerleştirilmemişse ikinci bir işlem yapılır. Bu, implantın üst kısmını ortaya çıkarmak için diş etine yeni bir kesi yapmayı içerir. Bazen implantınızın kemikle kaynaşması ve bütünleşmesi için beklenenden daha fazla bir zamana ihtiyaç duyulabilir. Bölge iyi iyileşmişse, implant diş hekiminiz yeni yapay dişinizi implant direğine bağlayan dayanağı yerleştirecektir.

Bazı durumlarda implantlara yerleştirilen ilk dişler kalıcı dişler değil, tasarlanan tasarımın bir prototipidir. Bu, implantı uygulayan dişhekiminin implantları kontrol etmesine ve kalıcı bir dişi ne zaman desteklemeye hazır olduklarını belirlemesine olanak tanır. Geçici dişler bile diş etlerine her implantın etrafında olgunlaşması için zaman tanır ve özellikle ilgili dişler ağzın önünde ve görünür durumdaysa, bu estetiği iyileştirebilir.

Kalıcı dişler genellikle implant yerleştirilmesinden üç ila dokuz ay sonra yerleştirilir. Diş hekiminiz dişlerinizin tam olarak oturmasını, diğer dişlerinizle eşleşmesini ve kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Düzenli muayeneler ve hijyen randevuları, özellikle implantların çevresinde diş ve diş etlerini temiz ve sağlıklı tutmak için önemlidir. İmplantların etrafını her gün iyice temizlemek önemlidir. Dental implant tedavisinin ana aşamaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

‘Aynı gün implantlar’ ve ‘acil restorasyon’ nedir?

“Aynı gün implantlar” veya “acil restorasyon”, bir veya daha fazla diş implantının hemen üzerine bir kuron, köprü veya takma dişin yerleştirilmesini ifade eder; bu, değiştirilen dişlerin aynı gün  sağlanabileceği anlamına gelir.

Genellikle birkaç implant yerleştirilir ve birkaç saat sonra tam bir geçici veya kalıcı diş arkı yerine sabitlenebilir. İmplantların çene kemiğine uygun şekilde entegrasyonunu sağlamak için ameliyattan sonra bazı önlemler gereklidir. Tüm hastalar acil restorasyon için uygun değildir ve bu tedavi seçeneğini planlama aşamasında diş hekiminizle görüşün. 

Kemik grefti tedavi süresini nasıl etkiler?

Diş hekiminiz size implantı desteklemek için yeterli kemiğiniz olmadığını söylerse,  kemiğin oluşmasını sağlayabilirsiniz .Bu işleme kemik grefti denir ve genellikle tedaviniz için gereken süreyi uzatır.

Çene kemiği küçülmüşse kemik grefti gerekebilir. Bu, kemik düzenli olarak kullanılmadığında veya enfeksiyon nedeniyle olabilir. Bu, emilim adı verilen doğal bir süreçtir. Bir diş kaybından sonra boşluk kaldığında emilim büzülmesi meydana gelebilir. Aynı zamanda doğal yaşlanma ile ve konvansiyonel bir protez altında da ortaya çıkar. Takma dişin çiğneme sırasında diş etlerine uyguladığı basınç kan akışını azaltır ve bu da kemik kaybı oranını artırabilir.

Minör kemik grefti implant yerleştirme ile aynı gün yapılabilir. Eksik kemik hacmine bağlı olarak, önce ayrı bir adımda bir kemik grefti  yapılması gerekebilir. Bir kemik greftinden sonra, çene kemiğine bir implant yerleştirmeden önce kemiğin başarılı bir şekilde iyileşmesi için dört ila altı ay beklemek mümkündür. Gerekirse tedavi sırasında boşluk kalmayacak şekilde geçici dişler yapılabilir.

Kemik grefti sağlam bir temel sağlar ve implantların sonucunu büyük ölçüde iyileştirir.Kemik hacminin arttırılması gerekiyorsa, kemik miktarını ve kalitesini artırmak için gereken ekstra zaman genellikle iyi harcanır.Kemik grefti hakkında daha fazla bilgi edinin.

Plazma Zengin Büyüme Faktörü (PRGF)

İmplantasyon işleminden sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için bazı diş hekimleri, kendi kanınızın küçük bir miktarını kullanarak kemiği ve yumuşak dokuyu yenilemek için kullanılan bir teknik olan plazmadan zengin büyüme faktörü (PRGF) kullanır.Kan bir santrifüje yerleştirilir ve döndürülür. Bu, yara iyileşmesinden sorumlu proteinleri içerir. Onu kan plazmasından ayırır. Daha sonra doku rejenerasyonuna ihtiyaç duyulan bölgeye uygulanır. PRGF’nin içerdiği büyüme faktörleri vücudun doğal onarım sürecini uyarır ve hızlandırır, bu nedenle implant sonrası iyileşme sürecinde faydalıdır.

PRGF, maksillofasiyal, kardiyak ve rekonstrüktif cerrahi dahil olmak üzere diğer birçok alanda iyileşme sürelerine yardımcı olmak için halihazırda başarıyla kullanılmaktadır.

Diğer implant seçenekleri

Aniden bir diş kaybederseniz veya  dişinizi kaybetmek üzere olduğunuzu biliyorsanız,  onu “acil diş implantı” ile değiştirebilirsiniz. Bu teknik için bir diş çekilir ve çekim bölgesine hemen bir implant yerleştirilir.

Hızlı hareket ederseniz, titanyum diş implant postunu tam olarak eski dişinizin olduğu yere, genellikle diş eti çizgisi yuvaya inmeden 48 saat önce yerleştirebilirsiniz.Ameliyattan önce bu bölgenin enfeksiyondan arındırılmış olması ve yeterli kemiğin bulunması önemlidir. . Yeterli bir iyileşme döneminden sonra çene kemiğindeki kemiğin durumuna göre montaj yapılabilir.

Diş hekiminizin düşünebileceği başka bir seçenek de “hemen implantasyon ve erken yükleme”dir. Bu, bir implantın hemen yerleştirilmesinden farklıdır. Burası yeni, iyileşmiş veya yara izi olan bir çekim bölgesine bir implantın yerleştirilebileceği ve aynı randevuda yeni bir dişin yerleştirilebileceği yerdir. İyileşmesine izin vermek için genellikle geçici bir diş kullanılır. Yaklaşık üç ay boyunca diğer dişlerle doğrudan temasından uzak tutulur. İmplant daha sonra  son kuron ile kalıcı olarak restore edilebilir.

Tedavi sırasında dişlerim olacak mı?

Dental implantlarla değiştirilen dişler görünüyorsa, muhtemelen tedavi süresince geçici dişlere sahip olmak isteyeceksiniz. Diş hekiminiz implantı yerleştirdiğiniz gün dişlerinizi değiştirmiş olabilir veya ağzınızın iyileşmesi için birkaç ay beklemeniz gerekebilir.Boşlukları veya eksik dişleri önlemek için geçici protez veya köprü takabilirsiniz.

İmplantlar beklemeye değer mi?

Diş implantlarının yerleştirilmesi ve  dişlerin değiştirilmesi genellikle en az iki adım gerektirir ve altı haftadan altı aya kadar sürebilir. Bu gecikmelerin iyi bir nedeni var. İmplantlar çene kemiğiyle kaynaşıp sabitlendikten sonra anatominizin bir parçası haline gelirler.