Mail

info@isdentbul.com.tr

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt:24 Saat Pzr:Kapalı

Şişli/İstanbul

Büyükdere Cad. C Blok No:7/B

Telefon

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, tıp literatüründeki adıyla Endodontik tedavi, çeşitli nedenlerle iltihaplanan veya mikroorganizmaların dişe yapışmasıyla, dişte “pulpa” olarak isimlendirilen dişin kuron ve kök kısmında bulunan dokunun iltihaplanmasına sebep olabilir.  Bu mikroorganizmaların pulpa dokusunun enfekte etmesi durumunu tedavi etmek amacıyla kanal tedavisi uygulanır. Dişteki pulpa dokusu çıkarılır ve açılan boşluk dolgu malzemesiyle doldurulur. Yapılan bütün bu işlemler, kanal tedavisi olarak tanımlanır. Kanal tedavisi çürük ya da çeşitli travmalar sonucu diş kökünün zedelendiği durumlarda tercih edilen diş tedavisi yöntemidir. Buradaki temel amaç, diş kaybını önlemek, dişin normal fonksiyonlarını yerine getirerek çene kemiğinde aktif kalmasını sağlamaktır.  

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir Süreç midir?

Diş çürüdüğünde diş, dış etkenlere karşı savunmasız hale gelir. Çürüğün, pulpaya yani diş kanallarına kadar inmesi enfeksiyonların meydana gelmesi anlamına gelir ve dişin kökü, ağız içine açılmaktadır. Kanal tedavisi, dişi kurtarmak için yapılan bir tedavi yöntemidir. Enfeksiyon olan dişe dolgudan önce kanalı tedavisi uygulanmalıdır. Kanal tedavisi öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır, bu yüzden de  kanal tedavisi ağrılı bir tedavi yöntemi değildir. 

Kanal Tedavisinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kanal tedavisi uygulanan diş eski sağlığını kaybeder ve diş yüzeyi incelir bu yüzden dişin kırılma ihtimali yüksektir. Dişe hasar vermemek adına, kanal tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Tedavi süresince, çok sert, kabuklu yiyecekler tüketilmemelidir. 
 • Enfeksiyonun temizlenmesi için doktorun verdiği antibiyotik ilaçlarlar kullanılmalıdır. 
 • Olası bir ağrı durumunda ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir. 
 • Lokal anestezi uygulandıysa, anestezinin etkisi geçene kadar bir şey yiyip, içilmemelidir. 
 • Kanal tedavisi sonrası ağız ve diş sağlığını korumak için dişler günde 2 kere fırçalanmalı, ara yüz fırçaları ve diş ipi kullanılmasına dikkat edilmelidir. 
kanal tedavisi nasıl yapılır

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer bir dişte çürük, pulpa tabakasına kadar ilerlediyse, 

 • Dişte kaç kanal varsa bütün kanallardaki sinirler temizlenir, 
 • Açılan kanallar ilaçlar ve çeşitli yöntemlerle dezenfekte edilir.
 • Dezenfekte edilen kanallar, dolgu malzemesiyle doldurulur.

Buradaki önemli nokta, Dişteki enfeksiyon tedavi edilene kadar geçici dolgular tercih edilir. Kanal tedavisinin ilk seansından diş kanalı, iyi temizlenmeli ve şekillendirilmelidir. Temizlenen bölüme lokal ilaç uygulaması yapılarak orada bulunan zararlı mikroorganizmaların ölmesi sağlanır. Kanal tedavisinin 2. Seansında eğer, kanal içinde bir beklenmedik bir durum meydana gelmemişse, hastanın dişinde herhangi bir duyarlılık yoksa, röntgen sonucu sağlıklıysa ve dişi çevreleyen dokuda bir bozukluk söz konusu değilse, dişin kalıcı dolgusu yapılmaktadır.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Diş 3 ana katmandan oluşur. Bu katmanlar ikiye ayrılır. Dişin iç katmanı ve dişin dış katmanı olarak. 

Dişin dış katmanları;

 • Mine tabakası
 • Dentin tabakası  

Dişin iç yüzeyindeki katmanlar;

 • Dişi besleyen damarlar 
 • Sinirlerin olduğu canlı pulpa tabakası

Diş çürüğü bütün bu tabakaları aşıp, pulpaya kadar geldiğinde dişte bir enfeksiyon meydana gelir. Bu da pulpanın hasar görmesine  ve buradaki sinirlerin ölmesine neden olur. Bu gibi durumlarda kanal tedavisi, dişi kaybetmemek için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Diş kayıpları o bölgenin aktifliğini yitirmesine ve çene kemiğinin erimesine neden olabilir.Ayrıca, diş kayıpları hastayı estetik, sosyal ve psikolojik açılardan olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden kanal tedavisi aşağıdaki durumları onarmak için tercih edilir; 

 • Pulpaya ve diş kökü kanallarına kadar ilerleyen enfeksiyonun neden olduğu çürüklerin temizlemesi için,
 • Kanalların şekillendirilmesi için
 • Diş kökünün ucundan ağız içine ve ağız içinden kök ucuna madde geçişini engellemek için
 • Diş kayıplarını önlemek için
 • Çene kemiği erimesinin önüne geçebilmek için kanal tedavisi uygulanır.