Mail

info@isdentbul.com.tr

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt:24 Saat Pzr:Kapalı

Şişli/İstanbul

Büyükdere Cad. C Blok No:7/B

Telefon

KANAL TEDAVİSİ

Gülüşün süper gücün!

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişte meydana gelen çürümeler zamanında tedavi edilmezse, bu çürük dişin iç yüzeyine dorğu ilerler ve dişteki sinirlerin iltihaplanmasına neden olurlar. Diş sinirinde meydana iltihaplanma, diş ağrısına neden olduğundan kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi, enfeksiyon kapmış ya da çürümüş dişleri temizleyerek, dişleri kurtarmak için kullanılan bir diş tedavisi yöntemidir.

Kanal tedavisi, dişin  kök kanallarında bulunan doğal boşluk içinde yer alan, yumuşak doku adı verilen “pulpa” ile diş sinirleri temizlenir ve diş yüzeyinde açılan boşluk kapatılarak işlem tamamlanır. Burada en önemli soru temizlenen diş sinirinin dişe faydasının olup olmadığıyla ilgilidir. Bu sinir diş için çok önemli değildir, ancak kişiye ağrı verdiğinden bu sinirlerin temizlenmesinde bir sakınca yoktur.

Herkes için sağlıklı ve güzel bir gülüş…

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Kanal tedavisi diş hekimi ya da endodontist tarafından yapılmalıdır. Endodontist, dişin yumuşak dokusu olan “pulpa” ya da sinirlerin neden olduğu hastalıkları ve bu hastalıkların nasıl önlenebileceği hakkında uzman ve tedavi yöntemleri konusundan bilgili kişilerdir.

Diş  hekimleri ve endodontistler kanal tedavisini aşağıları aşamaları dikkate alarak uygularlar. Bu aşamalar;

Kök kanalların şeklini görmek için röntgen filmi çekmektir.

Bu röntgen filmiyle diş kökündeki enfeksiyon varsa belirlenir.

Diş çevresi lokal anestezi ile uyuşturulur.

Dişin etrafı kuru yani tükürüksüz tutmak önemlidir.

Dişe, kök kanalına erişmek için yol açılır.

Açılan delikten diş içi temizlenir, çürümüş diş yapısı ve “pulpa” dişten alınır ve diş dip bucak  temizlenir.

Diş temizlendikten sonra son aşama olarak dişte açılan delik dolgu malzemesiyle doldurulur.

Herkes için sağlıklı ve güzel bir gülüş…

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisinin, kişilerin kanal tedavisi uygulanacak diş sayısına, dişlerdi çürüklerin ve diş köklerindeki enfeksiyon durumuna göre süresi de değişiklik göstermektedir.  Bazı hastaların ağız ve diş durumlarına göre farklı tedaviler de uygulamak gerekebilir. Ancak bu durumu genelleyecek olursak; 

Dişte derin bir enfeksiyon yoksa ortalama bir kanal tedavisinin uygulama süresi 30 dakika ve 90 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

Dişte enfeksiyon çok büyükse bu tedavi bir haftaya kadar uzayabilir.

Genellikle diş 30-90 dakika içerisinde temizlendikten sonra  kapanabilir, ancak bazı durumlarda ise dişi temizlemek için diş hekimi diş içerisine bir ilaç koyduğundan dişi kapatmak için ekstra bir hafta daha beklenmesi gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Kanal tedavisi var olan dişin yapısını koruduğu için başlıca avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir;

Kişiye verimli çiğneme olanağı verir.

Dişin içerisi boşaltılmış olmasına rağmen, diş çiğneme, konuşma ve estetik görevlerini yerine getirebilir.

Normal ısırma gücü kaybedilmez.

Dişlerin olağan yani doğal görünümü korunur.

Herkes için sağlıklı ve güzel bir gülüş…

İsdentbul Ağız Ve Diş

Sağlığı Polikiliniği

İsdentbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ailesi olarak hedefimiz, hastalarımızın ihtiyacı olan her türlü ağız ve diş sağlığı hizmetini sunmaktır. Kliniği ziyaret eden her hastamızın sağlıklı ağız, diş ve gülümsemeyle uğurlamaya özen göstermekteyiz.  

Bunun için siz hastalarımıza, 

  • Dinamik, genç ve uzman ekibimizle, 
  • Teknolojik imkanlarla, 
  • Steril ortamda,  
  • Değişen ve gelişen tedavi yöntemlerine hakim olarak, 
  • Uluslararası bilimsel çalışmaları referans alarak hizmet sunmaktayız.  

Kanal Tedavisi Hakkında

Sıkça Sorulan Sorular

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi uygulanan diş sayısına göre ve dişteki enfeksiyon durumuna göre süresi değişmektedir. Eğer ciddi bir enfeksiyon olma durumu yoksa tek seansta kanal tedavisi uygulanır. Eğer dişte ağır bir enfeksiyon olma durumu varsa iki seans sürebilir. 

Kanal Tedavisi Yapılmış Diş Ağrır mı?

Kanal tedavisi sırasında dişin sinirleri alındığında dişte ağrı olmaz. Ancak burada önemli olan konu dişin iyileşme sürecidir. Bu iyileşme sürecinde çiğneme esnasında ağrı ve hassasiyet olabilir.  
 

Kanal Tedavisinden sonra Diş Ağrısı Geçmezse Ne Yapılır?

Kanal tedavisi yaptırdıktan sonra dişte ağrı devam ediyorsa, yapılan kanal dolgusunda bir hata olmuş olabilir. Bu durumlarda ‘retreatment’ adı verilen kanal dolgusunu çıkarıp, kök kanallarını tekrar temizlendiği ve sonrasında yeniden doldurulması işlemleri uygulanır.  
 

Kanal Tedavisinden Sonra Dişin Restorasyonu Nasıl Yapılabilir?

Kanal tedavisi uygulanmış diş ön dişlerden biriyse ya da dişin yapısında küçük madde kayıpları oluşmuşsa, dolgu yöntemiyle restore edilebilir. Arka dişlerin kanal tedavisinde ise kuronlar kullanılabilir.  
 

Herkes için sağlıklı ve güzel bir gülüş…

Kanal Tedavisi İsdentbul

Teknoloji ve modern diş hekimliği tedavilerinden biri olan Kanal Tedavisi ile doğal oluşun yanında estetik görünüşü de gülüşünüze armağan ediyoruz. Siz misafirlerimizin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda size en uygun gülüşü tasarlıyoruz. Kanal Tedavisi hem sağlıklı ağız ve dişlere hem de doğal, estetik bir gülüşe sahip olun.

Şişli Kanal Tedavisi ve diğer tüm ağız ve diş tedavilerinde güvenilir, son teknoloji olanaklarına sahip bir diş kliniği ile karşınıza çıkar. Diş hekimliği alanında başarılı, güvenilir ve referanslarla çalışmalarını destekleyen İsdentbul Ekibi, uzman hekimleriyle ağız ve diş sağlığınız için hızlı ve kalıcı çözümlerle hizmetinizde.

Ağız ve diş sağlığınızla ilgili her türlü problemlerinizde İsdentbul sizinle. Modern ve teknolojik diş hekimliği tedavilerini en güvenilir uygulayan  İsdentbul ekibi ile tanışmanız için Şişli’de bulunan kliniğimize sizleri bekliyoruz. Size en uygun Kanal Tedavisi yöntemleri için İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Şişli’yi ziyaret edebilirsiniz.