Mail

info@isdentbul.com.tr

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt:24 Saat Pzr:Kapalı

Şişli/İstanbul

Büyükdere Cad. C Blok No:7/B

Telefon

ORTODONTİ TEDAVİSİ

Sağlıklı Dişler Sağlıklı yaşam!

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodontik tedavi, diş dizilimlerinin çarpık olması, çene kemiğinin ağız sağlığını bozan biçimde olması ya da daha başka sağlık problemlerine neden olabilecek şekilde yerleşik olması durumlarını düzeltmek amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemdir.

Ortodontik tedavi sürecinde diş yüzeylerine ya da diş yüzeyleri haricinde kullanılan aparatlarla diş dizilimleri hizalanır ya da çene kemiği olması gereken yere yerleştirilir. En çok bilinen Ortodontik tedavisinde, kare biçiminde diş boyutlarına uygun küçük braketler diş yüzeylerine yapıştırılır ve bu braketlere uygun, braketlere takılan, ark denilen teller kullanılır. Bu braket ve tel yardımıyla çarpık olan dişler, zamanla bir hizaya girer. Ortodontik tedavisinde,  farklı diş ve ağız problemlerine göre farklı ortodontik tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Herkes için sağlıklı ve güzel bir gülüş…

Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?  

Diş teli tedavisi uygulanırken bazı aşamalar vardır. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir;

İlk olarak ağıza bir ağızlık yerleştirilir. Bunun nedeni ise, diş hekiminin bütün diş yüzeylerine erişebilmesini kolaylaştırmak içindir.

Ortodontist tarafından, diş yüzeyleri temizlenir. Böylece diş yüzeyleri braketlerin yapıştırılması için uygun hale gelir.

Daha sonra, braketlerin  üzerine yapışkan madde sürülür ve  braketler dişlerin temizlenen yüzeyine yapıştırılır.

Yapışkan madde sürülen braketler, belirli bir süre mavi ışık yardımıyla sertleştirilir.

Yapışan braketlerin üzerine tedavinin ihtiyacına göre teller yerleştirilir.

Son aşama olarak da tellerin yerinden çıkmaması için braketler üzerine lastikler takılarak, diş teli tedavisi işlemi tamamlanır.

Diş Teli Tedavisi 

NKadar Sürer 

Ortodonti tedavisinin süresi dişlerin çarpık olma durumuna ve çene kemiğinin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Diş teli tedavisinin süresini belirleyen diğer bir unsur ise yaş unsurudur. Yaş ilerledikçe dişlerin ya da çene kemiğinin şekil alması zorlaştığından, tedavi süresini arttırabilir.

Eğer dişlerde küçük çarpıklıklar varsa, bunun tedavi süresi 5-6 ay kadar sürebilir. Eğer daha büyük sorunlar varsa tedavi süresi 2 yıl, belki de daha uzun bir süre olarak belirlenebilir. Ortodonti tedavisinin süresi, diş teli bakımına özen gösterme durumunuza göre değişebilir. Eğer braketleriniz sıkça “kırılır”  ya da yerinden çıkarsa ortodonti tedavisinin süresi bu doğrultuda uzayacaktır. Tedavi süresine bağlı olarak ortodonti tedavisinde ne sıklıkla doktora gidileceğine dair sorular da olabilir. Bu noktayı açıklamak gerekirse ortodonti tedavisi süresince 4 haftada bir, gerekirse daha sık ya da daha uzun süreli doktor kontrollerine gidilmelidir. Muayene planınızı hekiminiz sizin için yapacaktır.

Herkes için sağlıklı ve güzel bir gülüş…

Ortodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır? 

Ortodonti tedavisi çoğunlukla dişlerin diziliminde bulunan çarpıklıkları düzeltmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Elbette ortodonti tedavisi sadece dişlerin diziliminde bulunana bozukluklar için değil çene ve çene kemiğinde meydana gelmiş bozuklukları tedavi etmek için de kullanılır. Yani ortodonti tedavisi temelde 6 diş ve çene bozukluğunu düzeltmek için uygulanır.

Overbite; Üst çenedeki dişlerin, alt çenedeki dişleri olması gerekenden daha çok örtmesi durumudur. Yani üst çene alt çeneye göre önde olması durumunda ortodonti tedavisi uygulanır.

Underbite; Alt çenedeki dişlerin, üst çenedeki dişlere oranla saha önde olması halidir. Yani alt dudağın üst dudağı geçmesi durumunda ortodonti tedavisi uygulanır.

Crossbite; Alt çene ve üst çene test kapanış şeklinde kapanması halidir.

Openbite; Arka dişlerin kapanması ama ön dişlerin kapanmaması durumudur. Ortodonti tel tedavisiyle bu durum düzeltilebilir.  

Çapraşıklar; Bir veya birden fazla dişin üst üste gelmesi durumdur. Çene üzerinde yeterince yerin olmaması çapraşık dişlere neden olabilir. bu gibi durumlarda ortodonti tedavisi en sık uygulanan tedavi yöntemidir.

Boşluklar; Genetik ve ya başka sebeplerden dolayı diş kayıpları olması durumunda var olan boşlukları kapamak için ortodonti tedavisi uygulanabilir.

Herkes için sağlıklı ve güzel bir gülüş…

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Ortodonti tedavisinde ağız ve diş problemlerine göre ya da hastanın sosyal yaşamına uygun farklı diş teli çeşitleri vardır. Bu diş teli çeşitleri diş hekimi tarafından hastalığın durumu ve hastanın sosyal yaşamı göz önünde bulundurularak belirlenebilir. Ortodonti tedavisinde kullanılan 3 farklı diş teli türünden bahsetmek mümkündür. Bu diş teli çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Şeffaf Diş Teli; Bu diş teli türü, braketlerin diş rengi ile aynı olduğu, “porselen” veya “şeffaf” biçimde kullanılan tellerdir. Şeffaf diş telleri diğer diş tellerine göre daha estetik kabul edilir. Ancak, diğer diş telleri çeşitlerine göre özellikle de metal braketlere göre dayanıklılığı daha az olduğundan, braketlerin bakımı da daha özenli olmalıdır.

Görünmez- Lingual Diş Teli; Bu diş teli türü “görünmez” diş teli olarak bilir. Bu diş teli türü diş ön yüzeylerine değil, dişin arka yüzeylerine yapıştırılarak uygulanır. Özellikle göstermediğiniz sürece bu diş teli çeşidi diğer insanlar tarafından fark edilmez. Estetik kaygısı olan hastaların en sık tercih ettiği diş teli türüdür.

Metal Diş Teli; Diğer diş teli türlerine göre daha dayanıklı diş teli türüdür. Bu nedenle de ortodontistler tarafından en sık tercih edilen çeşittir. Estetik açıdan bakıldığında şeffaf diş teli kadar estetik değildir.

Herkes için sağlıklı ve güzel bir gülüş…

İsdentbul Ağız Ve Diş

Sağlığı Polikiliniği

İsdentbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ailesi olarak hedefimiz, hastalarımızın ihtiyacı olan her türlü ağız ve diş sağlığı hizmetini sunmaktır. Kliniği ziyaret eden her hastamızın sağlıklı ağız, diş ve gülümsemeyle uğurlamaya özen göstermekteyiz.  

Bunun için siz hastalarımıza, 

  • Dinamik, genç ve uzman ekibimizle, 
  • Teknolojik imkanlarla, 
  • Steril ortamda,  
  • Değişen ve gelişen tedavi yöntemlerine hakim olarak, 
  • Uluslararası bilimsel çalışmaları referans alarak hizmet sunmaktayız.  

Ortodonti  Hakkında

Sıkça Sorulan Sorular

Ortodontik tedavi sırasında ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır?

Ortodonti tedavisi gören hastalar ortodontik diş fırçalarıyla günde 3 kere diş fırçalamalı ve beraberinde ara yüz fırçalarıyla braketlerin etrafı da temizlenmelidir. En son olarak ağız bakım gargarası kullanılmadır.   
 

Ortodontik tedavide sadece tel tedavisi vardır?

Dişlerin dizilimlerini düzeltmek için genellikle tel kullanılır, ancak gelişen teknolojiyle birlikte, şeffaf plaklar, porselen braketler ve dişlerin arka yüzeylerine sabitlenen braketler kullanılabilir.  

Braketin düşmesi sonucunda ne olur?

Diş yüzeylerinde bulunan braketlerin düşmesi, ortodonti tedavisinin süresini uzatır. Bu yüzden braketler en kısa zamanda tekrar yerine yapıştırılmalıdır.  
 

Ortodonti tedavisiyle gömülü dişler yerine getirilir mi?

Gömülü dişler çıkacak yer bulamadığından gömülü haldeyse ortodonti tedavisiyle yerine getirilebilir.  
 

Herkes için sağlıklı ve güzel bir gülüş…

Ortodonti Tedavisi İsdentbul

Teknoloji ve modern diş hekimliği tedavilerinden biri olan Ortodonti Tedavisi ile doğal oluşun yanında estetik görünüşü de gülüşünüze armağan ediyoruz. Siz misafirlerimizin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda size en uygun gülüşü tasarlıyoruz. Ortodonti Tedavisi hem sağlıklı ağız ve dişlere hem de doğal, estetik bir gülüşe sahip olun.

Şişli Ortodonti Tedavisi ve diğer tüm ağız ve diş tedavilerinde güvenilir, son teknoloji olanaklarına sahip bir diş kliniği ile karşınıza çıkar. Diş hekimliği alanında başarılı, güvenilir ve referanslarla çalışmalarını destekleyen İsdentbul Ekibi, uzman hekimleriyle ağız ve diş sağlığınız için hızlı ve kalıcı çözümlerle hizmetinizde.

Ağız ve diş sağlığınızla ilgili her türlü problemlerinizde İsdentbul sizinle. Modern ve teknolojik diş hekimliği tedavilerini en güvenilir uygulayan  İsdentbul ekibi ile tanışmanız için Şişli’de bulunan kliniğimize sizleri bekliyoruz. Size en uygun Ortodonti Tedavisi yöntemleri için İstanbul Ağız ve diş sağlığı Polikiniği Şişli’yi ziyaret edebilirsiniz.