Mail

info@isdentbul.com.tr

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt:24 Saat Pzr:Kapalı

Şişli/İstanbul

Büyükdere Cad. C Blok No:7/B

Telefon

Diş Hassasiyeti Sebepleri

Diş hassasiyeti birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Diş hassasiyeti sorununu tedavi edebilmek için öncelikle sebep olan durumları teşhis etmek gerekir. Diş hassasiyetine en çok neden olan sebepler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Sert diş fırçalama: Sert ve hızlı bir şekilde diş fırçalamak diş hassasiyeti sebepleri arasındadır. Sadece sert fırçalamak değil doktorların önerdiğinden daha fazla diş fırçalamak da diş hassasiyetine neden olabilir. Yanlış diş fırçası seçimi de diğer bir sebeptir. 
 • Diş eti çekilmesi: Diş etlerinin çekilmesi durumu, diş köklerindeki hassas sinirleri ortaya çıkarır ve böylece dişin koruyucu tabakası zarar görebilir. Bu da diş hassasiyetine neden olduğu gibi ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. 
 • Diş gıcırdatma: Diş gıcırdatması ya da diş sıkma durumu , dişlerin tabakasına zarar verir ve hastalar dişlerinde sızı ve acı hissederler. 
 • Diş iltihaplanması: Tartar ve bakterilerin neden olduğu diş iltihapları diş etine zarar verir ve böylece diş kökü korunmaz hale gelir. Bu durum da hem hassasiyet oluşumuna hem de diş ağrısına neden olur. 
 • Kırık ve çürük dişler: Kırık ve çürük dişler, diş ve diş etlerinde hassasiyetine sebep olur. 
 • Asitli yiyecek ve içecekler: Asitli yiyecek ya da içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi dişin minesini aşındırabilir ve dişlerde hassasiyet oluşmasına sebep olur.
 • Ağız bakım suyu: Asit içerikli ağız bakım suları da diş hassasiyetine sebep olabilir.  

Diş Hassasiyeti Oluşumunu Engellemenin Yolları

Diş hassasiyeti birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Diş hassasiyetine neden olan durumu teşhis ettikten sonra onarma ya da diş hassasiyeti oluşumunu engellemek için yöntemler denenebilir. Diş hassasiyetini engelleme yolları aşağıdaki gibi sıralanabilir; 

 1. Dişlerin yapısıyla uygun olan diş fırçası tercih edilmeli ve uygun diş fırçasıyla dişler baskı uygulamadan, doğru fırçalama biçimiyle dişler fırçalanmalıdır. 
 2. Asit içeren yiyecek ve içecek tüketimini minimum seviyeye indirmek gerekir. Eğer asitli içecekler içilmesi gibi durumlar varsa, pipet kullanılmalıdır.  
 3. Diş sıkma ya da diş gıcırdatma durumu olursa, öncelikle bu durumları tedavi etmek gerekir.  
 4. Diş hassasiyetini tedavi eden diş macunlarını tercih edilmelidir.
 5. Dişlerin arasında ve diş yüzeylerinde meydana gelen plakları temizlemek için ya da plak oluşumunu engellemek için florür içeren diş ipleri kullanılmadır.

Birden çok nedene bağlı olarak meydana gelen diş hassasiyeti hastalığını tedavi etmek için  doğru teşhis ve doğru tedavi yöntemi oldukça önemlidir. Bu nedenle de diş hekimine muayene olmak gerekir. 

diş hassasiyeti tedavisi

Diş Hassasiyeti Tedavisi

 1. Hassasiyeti Azaltan Diş Macunları tercih edilmelidir.
 2. Diş minesi aşınması veya diş eti çekilmesi neden olduğu diş hassasiyeti, dolgu yaptırmak bu diş hassasiyetini tedavi etmek için dolgu yaptırmak çözüm olmayabilir. Bu nedenle diş hassasiyeti tedavi eden özelliğine sahip diş macunları kullanılmalıdır. Bu diş macunlarını marketlerden ya da eczanelerden satın alabilirsiniz. Bu diş macunları dişin dental kanallarını doldurarak diş hassasiyetini tedavi eder.

 3. Florür içeren ağız gargaraları kullanılmalıdır.
 4. Reçetesiz satılan ve her eczanede ya da markette var olan ve florür içeren ağız bakım suları, özellikle çürüklerin meydana gelmesini önler. Ağız bakım suları çürükleri önlediği gibi diş hassasiyetini de tedavi etmeye yardımcı olur. Ağız bakım suları günde iki defa kullanılması yeterli olur.  Hassas diş yapısına sahip hastaların her yerde satılan ağız bakım sularından daha fazla florür içeren ağız bakım sularına ihtiyacı olabilir.  Bu nedenle diş hekimine danışmakta fayda vardır.

 5. Diş temizliğine önem vermek gerekir.
 6. Dişlerin üzerinde meydana gelen plakların oluşumunu engellemek diş hassasiyetinin önüne geçer. Diş plakları dişleri rahatsız eden asit üretir. Bu da diş hassasiyetine neden olabilir. Diş plaklarının önüne geçmek için de düzenli olarak diş fırçalamak gerekir. Önerilen diş fırçalama zamanı yemeklerden yarım saat (30 dakika) sonradır. Bunun yanında diş ipi kullanılması gerekir.